Robert Downey JR Hakkında Herşey

Robert Downey JR Hakkında Herşey

Robert John Downey, Jr. (d. 4 Nisan 1965, New York), Oscar’a aday olmuş, BAFTA ve Altın Küre sahibi ABD’li oyuncu. Natural Born Killers,Sherlock Holmes, Good Night, and Good Luck., Kiss Kiss Bang Bang, Zodiac ve Iron Man gibi filmler ile tanınır.
4 Nisan 1965’te New York’ta doğmuştur. Aktör, yazar, prodüktör ve yönetmen olan Robert Downey Sr.’nin oğlu olan Downey Jr., 1970 yılında babasının çevirdiği Pound adlı filmde küçük bir rol alarak sinema kariyerine başlamıştır. Aynı zamanda iyi bir müzisyen de olan Robert Downey Jr., 80’lerin sonu ile 90’ların başında rol aldığı filmler ile üne kavuşmuştur. Ona ilk ün getiren rolü 1987 yapımlı Less Than Zero isimli filmde canlandırdığı uyuşturcu bağımlısı genç rolüyle olmuştur. Buradaki başarısı onu daha sonra Air America ve Soapdish gibi büyük yapımlara götürmüştür. 1992 yılında oynadığı Chaplin filmindeki Charlie Chaplin rolü ile en iyi aktör dalında oskar ödülüne aday gösterilmiştir. Annesinin Alman asıllı olmasına karşın babası ise Yahudi asıllıdır.
90’lı yılların sonlarında uyuşturucu bağımlısı olmuş, bir süre hapis yatmış, ancak 2000 yılında bu bağımlılıktan da kurtulmuş bir şekilde Ally McBeal adlı TV dizisi ile kariyerine başarılı bir dönüş yapmıştır. Bu dizideki başarısı ona Golden Globe ödülünü kazandırmış, ayrıca Emmy ödülüne aday gösterilmiştir. Ancak ilk sezon bitiminde aktörün yeniden uyuşturucuya başlaması nedeniyle prodüktör tarafından dizi ile ilişkisi kesilmiş, Downey Jr. bir yıllık bir tedavi ve 3 yıllık deneme süresinden sonra ancak 5. ve son sezonda küçük bir rol ile Ally McBeal’e dönebilmiştir. Babasının projelerinde kısa roller alarak aktörlüğe başladı. Yirmili yaşlarda Saturday Night Live adlı programa katılarak şöhret buldu, ancak 1985 yılında kovuldu. İsmi Pretty Pink filmi için geçmesine rağmen oynamadı. En büyük rolü 1987 yilinda Less Than Zero filminde idi, karakterin adı Julian Wells idi ve kritikler onu övmekten bıkmadı.
2004 yılında ilk albümünü (The Futurist) çıkaran, 2005 yılında 3, 2006 yılında 7 filmde rol almıştır.

Robert Downey JR hakkında bilmedikleriniz

1- Robert Downey JR Demir Adam için deneme çekimlerine katıldı. Hollywood’un usta aktörlerinden birisi olmasına rağmen Robert Downey Jr. ‘Demir Adam’ filminin deneme çekimlerine katıldı. Yönetmen Jon Favreau’yu başarılı performansıyla etkileyen ünlü aktör, rolü almayı başardı ve çekimlere başladı.

2- Robert Downey JR İlk kez 5 yaşında kamera karşısına geçti. Ünlü aktör 5 yaşındayken ‘Pound’ adlı filmle kameraların karşısına geçti. Downey Jr. daha sonra bu deneyimi, “Başlangıç için oldukça başarılı olduğumu söyleyebilirim” sözleriyle tanımlayacaktı.

3- Robert Downey JR ‘Saturday Night Live’ adlı programın kadrolusuydu. Ünlü aktör Joan Cusack ve Dennis Miller ile birlikte ‘Saturday Night Live’ adlı programın 1985-86 yılları arasında kadrolu oyuncusuydu.

4- Robert Downey JR Müzisyen Moby en iyi çocukluk arkadaşıydı. Los Angeles’a taşınmadan önce New York’ta çocukluğunu geçiren ünlü aktörün en iyi çocukluk arkadaşı ünlü müzisyen Moby idi.

5- Robert Downey JR Sarah Jessica Parker’la tam 7 yıl aşk yaşadı. Ünlü aktör uzun süre ‘Sex and The City’nin yıldızı Sarah Jessica Parker’la aşk yaşadı. 1984 yılında aşk yaşamaya başlayan çift, 1991 yılında yollarını ayırdı. Çiftin ayrılmasına Downey Jr.’ın bitmeyen gece gezmeleri neden olarak gösterildi.

6- Robert Downey JR Bir zamanlar saati 8 cent’e çalışıyordu. 1999 yılında uyuşturucu kullandığı için hapse giren ünlü aktör, hapishanenin mutfağında saati 8 cent’e çalışıyordu.

7- Robert Downey JR Ünlü arkadaşları ona yardım etmek istedi 8 yaşındayken esrarla tanışan ünlü aktör ardından kokain ve eroinle de tanıştı. Oyunculuğa başladığı yıllarda alkolün esiri haline gelen ünlü aktörü, önce Jodie Foster daha sonra da Sean Penn tedavi ettirmeye çalıştı. Hatta Penn, onun evinin kapısını kırarak içeri girdi ve onu rehabilitasyon kliniğine yatırdı.

8- Robert Downey JR Müzik kariyeri de vardı ‘Ally McBeal’ dizisinde de oynayan ünlü aktör, dizide şarkıcılıkta olan hünerini de ortaya koydu.

9- Robert Downey JR Kung Fu yapıyor Robert Downey JR 2001 yılından bu yana haftada 6 gün profesyonel olarak kung fu sporuyla ilgileniyor.

10- Robert Downey JR Oğlunun adı omzunda Downey Jr.’ın sağ omzunda oğlunun adı Indio yazılı bir dövmesi var.

Yoruma Kapalı!.