Asi Ruhun Saç Şekli

Schorem, Haarsnijder & Barbier… Okunması zor görünen Hollandaca kelimeler berberlik ile alakalı. Aynı zamanda, Rotterdam sınırlarını aşan bir fenomenin de adı. Berber dükkanı Schorem, Haarsnijder & Barbier’e, sırf deneyim olsun diye dünyanın diğer ucundan gelen insanlar var. Eski barbershop’lardan feyz alan mekan, genç, yaşlı, tüm stil sahibi erkeklerin uğrak yeri. Ustura, makas, düz jilet ve inceltici gibi silahlarıyla beraber, içeride 15 kişilik bir ekip hizmet veriyor.

Bu berber dükkanı, Leen ve Bertus’un 10 yıllık planlarının hayata geçmiş hali. “ Barbershop” konseptini temsil eden dükkan, sadece görsellikten ibaret değil. Her çalışan, haftanın üç gününü eğitim ve araştırmaya ayırıyor. Zaten bu tempoya ayak uyduramayanlar ekibe dahil edilmiyor
“BİZ TREND DEĞİL, KLASİKLERİN İYİLEŞTİRİLMİŞ HALLERİNİ SUNUYORUZ.”

DÜKKANI İLK GÖRDÜĞÜNÜZDE GEÇMİŞTEN BUGÜNE, ÖYLECE KALMIŞ ZANNEDEBİLİRSİNİZ

Burayı ilk gördüğünüzde geçmişten bugüne, öylece kalmış zannedebilirsiniz. Haliyle, tipler de biraz farklı . Yukarı kıvrılan eski zaman bıyıkları, beyaz önlükler, kravatlar ve tabi dövmeler… İddialı görünümleriyle dikkat çeken çalışanlar, işlerini de büyük bir ustalıkla yapıyorlar. Sık sık aralarında şakalaşan elemanlar, rahat tavırlı ve hayli sosyaller. “Eleman seçerken konuşkan olup olmadıklarına bakarız. Yaşamayı bilen, serseri ruhlu, bizimle takıldıklarında eşit derecede eğlenebilenleri tercih ediyoruz. Bunun yanı sıra, öğrenmeye açık olmaları da önemli ve kendilerini bu işe yüzde yüz vermeye hazır olmalılar” Farklı mesleklerden Schorem ekibine katılmak isteyenler de oluyor. “Beraberlik bir yetenek gerektirmiyor mu?” diye sorulduğunda “Tabi, yaratıcılık önemli. El becerisi de öyle. Fakat şimdiye kadar bize başvuranlar zaten hep bu becerilere sahip kişiler oldu.” diyor Bertus.

PSYCHO QUIFF, MASSIVE QUIFF, POMPADOUR… SCHOREM, HAARSNIJDER & BARBIER’DE HER SAÇ MODELİNİN BİR ADI VAR.

“Kapımız herkese açık. Alt kültürleri temsil eden herkesi dükkanımızda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Onları rahatsız etmeyen, samimi bir atmosferimiz var. Müşterilerimizin beş saatlik bekleyişten sonra gülümseyerek dükkandan ayrılmaları bir başka güzel!” Bertus, son olarak, saç tasarımcısı değil düpedüz berber olduklarını vurgulamak istiyor. İlk başlarda aldıkları iş başvuruları sekizi geçmese de, şimdilerde Facebook duyurusuna yüzlerce berber adayı başvurabiliyor. Schorem, Haarsnijder & Barbier; Rotterdam ve çevresini geçin, dünyanın farklı köşelerinden gördüğü ilgiye bakılırsa, sınır ötesi bir efsaneye dönüşmüş halde.

Yoruma Kapalı!.